Zasady Memo dotyczące przechowywania i eksploatacji mebli z drewna.



Właściwa pielęgnacja mebli drewnianych może znacznie przedłużyć ich żywotność i zachować ich wygląd. Istnieje szereg zasad, których należy przestrzegać, aby powierzchnia tych produktów nie została uszkodzona. Szczególnie istotne jest to w przypadku mebli lakierowanych.

Drewno jest materiałem naturalnym, dlatego każdy rodzaj drewna ma swój kształt, kolor i strukturę włókien drzewnych.

Piękno naturalnego drewna charakteryzuje się tym, że struktura, kształt i kolor nie są wartością stałą i powtarzalną. Przy obróbce drewna nie da się osiągnąć jednolitości wszystkich wskaźników i zawsze można znaleźć miejsca, w których struktura włókien różni się od siebie, gdzie kolor zmienia swój odcień w zależności od gęstości danego obszaru drewna . Połączenie tych wszystkich czynników sprawia, że produkty z drewna są tak „żywe" i w efekcie naturalne oraz piękne. Drewno to materiał podatny na zmiany temperatury i wilgotności. Jego główną właściwością jest higroskopijność – zdolność do zmiany wilgotności w zależności od wilgotności otoczenia. Drewno jest w stanie pochłaniać i odparowywać wilgoć, nawet jeśli jest pokryte powłokami ochronnymi (farba, lakier, olej itp.). Ta właściwość drewna decyduje o tym, że wyroby z drewna (ich części) mogą zmieniać swoje wymiary liniowe w zależności od wilgotności otoczenia. Jeżeli w pomieszczeniu, w którym znajduje się wyrób drewniany nie utrzymujemy korzystnego dla drewna środowiska temperaturowo-wilgotnego: w okresie niskiej wilgotności (zima) drewno oddaje wilgoć - produkt wysycha (zmniejszenie wymiarów), pęka mogą pojawić się na powierzchni i między elementami produktu pęknięcia; w okresie dużej wilgotności (lato) drzewo wchłania wilgoć - produkt pęcznieje (zwiększają się wymiary). Wszystkie te procesy są naturalnym zachowaniem produktu drzewnego - nie są skazą/wadą.

W celu uniknięcia uszkodzenia produktu drewnianego, lakieru, innych elementów produktu zabrania się:

• narażać produkty lub ich poszczególne części na silne wstrząsy, kontakt z ostrymi przedmiotami, wydłużoną ekspozycję na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, wody, wszelkich płynnych roztworów i substancji, wysokich (powyżej 50°C) temperatur i substancji chemicznie czynnych;

• samodzielnie demontować wyroby drewniane;

• wystawiania produktów na kontakt z niesprzyjającym środowiskiem temperaturowym i wilgotnościowym.

Charakterystyka warunków temperaturowo-wilgotnościowych sprzyjających wyrobom drewnianym:

• wilgotność względna powietrza – od 40 do 60%;

• temperatura – od +10 do +30°С.



Podstawowe zasady pielęgnacji mebli (w tym polerowanych i lakierowanych):

• Unikaj rozlewania benzyny, acetonu, alkoholu, różnych rozpuszczalników i płynów zawierających alkohol na powierzchnie mebli. Spróbuj je natychmiast usunąć suchą, czystą szmatką.

• Woda, chociaż nie jest szkodliwa dla lakieru, nie jest dobra dla drewna pod spodem. Wodę również usuwamy miękką szmatką. Ważne jest, aby zrobić to, zanim wilgoć dostanie się do łączeń.

• Do gorących potraw używaj podstawek.

• Do czyszczenia powierzchni nie należy używać proszków sodowych i ściernych, past. • Najlepszy produkt pielęgnacyjny to taki, który zawiera wosk pszczeli.

• Optymalna temperatura dla mebli nie powinna być niższa niż +10C i wyższa niż +40C.

• Trzymaj meble z dala od grzejników i miejsc bezpośrednio nasłonecznionych.
Regularnie wycieraj powierzchnię mebla bawełnianą szmatką. Cząsteczki kurzu, choć mikroskopijne, są ścierne i po polerowaniu mogą porysować meble. Również profilaktycznie meble powinny być czyszczone specjalnymi środkami antystatycznymi, ponieważ podczas czyszczenia na sucho powierzchnia jest naelektryzowana i przyciąga cząsteczki kurzu jak magnes.

Unikaj sytuacji, w których powierzchnia może zostać uszkodzona mechanicznie. Używaj podstawek, obrusów lub serwetek, aby chronić meble przed wpływem temperatury, wgnieceniami i mikrozarysowaniami, które mogą pojawić się nawet na ozdobnych figurkach. Dodatkowo oryginalne serwetki i podstawki nadadzą Twoim meblom szczególnego uroku i indywidualności, podkreślą ich wartość.

Idealną opcją do pielęgnacji wypolerowanej i lakierowanej powierzchni jest odpowiedni produkt i kawałek miękkiego filcu. Lakier należy spryskać nie na powierzchni mebla, ale na ściereczce, którą go przecieramy.
Nie narażać na obciążenia mechaniczne lub chemiczne, nie dopuszczać do trwałej obecności wody na powierzchni mebla, nie stosować ściernych gąbek, przecierać miękką szmatką lekko zwilżoną wodą.

Do czyszczenia mebli używaj wilgotnej ściereczki nasączonej ciepłą wodą z roztworem detergentu do mebli i dokładnie wyciśniętej. Nigdy nie wylewaj wody na meble.

Po obróbce powierzchnię należy dokładnie wytrzeć do sucha czystą, bawełnianą szmatką.
Pielęgnację tkanin należy przeprowadzać zgodnie z zasadami i zaleceniami producenta. Czyszczenie na sucho odkurzaczem, dysza z miękkim włosiem, tak twarda może uszkodzić powierzchnię materiału.

Czyszczenie na sucho. Podczas czyszczenia na sucho mebli tapicerowanych stosuje się specjalne środki chemiczne do różnych tkanin obiciowych. Właściwe pranie chemiczne na długo zachowa pierwotną strukturę i kolor tkaniny. Zaleca się chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych w celu uniknięcia nierównomiernego blaknięcia materiału i utraty jego pierwotnego wyglądu.
Book design is the art of incorporating the content, style, format, design, and sequence of the various components of a book into a coherent whole. In the words of Jan Tschichold, "methods and rules upon which it is impossible to improve, have been developed over centuries. To produce perfect books, these rules have to be brought back to life and applied."
Front matter, or preliminaries, is the first section of a book and is usually the smallest section in terms of the number of pages. Each page is counted, but no folio or page number is expressed or printed, on either display pages or blank pages.